کلاس های آموزشی

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات مقدماتی درباره کلاسهای آموزشی ساخت زیور آلات بدین شرح است:

* در ابتدا باید توضیح داده شود که کار ساخت این گونه زیورآلات صرفا با سیمهای مفتولی که در ضخامت های مختلف میباشد به همراه چند  انبر ساده صورت میگیرد.

* در این شیوه ساخت هیچ گونه  جوش کاری یا چسب کاری در کار ساخت استفاده نمیشود و هر آنچه ساخته میشود توسط مهارت سازنده اتصال پیدا میکند .

* ساخت زیور آلات توسط سیمهای مفتولی هنری است که همه دنیا شناخته شده است و طرفداران خاص خودش را دارد. این هنر به نام wire jewelry شناخته شده است.

* این روش ساخت زیور آلات با توجه به تنوع کار و استفاده از رنگهای متنوع و سنگ های بسیار زیبا  توجه بسیاری را به خود جلب کرده است که به همین دلیل میتوان این نوید را به دوستداران یادگیری این هنر داد که از بازار مناسبی نیز برخوردار است و بسته به نوع کار ارائه شده طرفداران خاصی را دارد.

* این هنر, هنری بیسیار ظریف است که بانوان محترم  به راحتی میتوانند با همه مشغله زندگی ان را فرا گیرند در منزل به سهولت به ساخت انواع زیور آلات مشغول شوند.

* هنرمندانی که با این کلاسها آشنا شده اند اجتماعی گرم و صمیمی تشکیل داده اند و مدیریت برای آنها نمایشگاه های هنری برپا میکند تا هنرمندان این فرصت را پیدا کنند که بتوانند به سلیقه خودشان کارهایی را بسازند و برای بازدید علاقه مندان در نمایشگاه ارائه کنند. این جمع هنرمندان با نام  onyx  به دوستداران معرفی شده است.

* لازم به یادآوری است که هنرجویانی که دورهای این آموزش را فرا میگیرند میتوانند به گروه هنرمندان  Onyx  ملحق شوند .

* برگزاری نمایشگاه برای هنرجویان چند هدف را دنبال میکند.

1- هنر جو با علاقه ,  پویایی خود راحفظ میکند و همیشه آماده ارائه کارهای جدیدی است.

2-هنرجو ( بانوان عزیز )  با توجه به مشکلات مختلفی که ممکن از در رسیدگی امور روزمره با آن مواجه باشند این فرصت را پیدا میکند که در کنار امور روزانه اش به کاری هنری نیز مشغول شود که میتواند تاثیرات  مثبت زیادی برای  این دوستان داشته باشد.

3- به تجربه گذشت سالها به اطمینان میتوان گفت این هنر در بین بانوان عزیز که ممکن است شاغل باشند یا دانشجو و یا خانه دار به سادگی قابل دسترس است و بدون هیچ خدشه ایی به فعالیت آنها میتوانند برای این هنر زیبا وقت بگذارند.

4-در هر کاری نهایتا باید بخش توجیه اقتصادی آن نیز بررسی شود. این هنر ظریف و زیبا میتواند  به راحتی بخش درامد زایی برای هنرمند داشته باشد.

5- با برگزاری نمایشگاه ها هنرجویان  میتوانند به تبادل اطلاعات بپردازند که خود این امر باعث رشد بهتر هنرجو در جایگاهش میشود.

* این شیوه ساخت بدون هیچ محدودیتی کمک میکند تا هنرجو با توجه به بودجه اش اقدام به ساخت زیورالات کند و متناسب با هزینه های قابل اجرا در این کار ادامه راه بدهد.

* سیم های مفتولی به سادگی در بازار یافت میشوند و همین سهولت دسترسی به مواد اولیه ساخت کمک میکند تا هنرجو هرگز به دلالیل محدودیت از ساخت زیور آلات باز بماند.

* دوستداران این هنر میتوانند بنا به سلیقه خودشان با سیمهایی از جنس برنج و مس و یا نقره و همینطور طلای 18 عیار کار کنند .

* آنچه که باید به آن توجه کرد این است که هر قطعه کار ساخته شده همیشه منحصر به فرد بوده و مشابهی ندارد.زیرا کار ساخت دست هر چقدر که نمونه مشابه باشد باز هم در نوع خود منحصر به فرد است.

* در کنار فراگیری این هنر , هنرجو نه تنها از تبحرش در ساخت استفاده میکند بلکه باید از خلاقیت خود نیز برای خلق آثار جدید و نو نیز استفاده کند.آنچه که کار ارئه شده را استثنایی میکند همان خلاقیت های افراد است.

* در کنار خلاقیت و تبحر در ساخت هنر جو بدلیل شرایط کاری اش تا حدودی که بتواند برای بهتر شدن ساخته هایش کمک کند با انواع سنگها نیز آشنا میشود و یاد میگیرد که در شرایط مختلف چگونه با انواع سنگها کار کند.

( این کار در حد یادگیری تجربی است و برای یادگیری آکادمیک سنگ شناسی علاقه مندان باید به کلاسهایی در این زمینه مراجعه کند)

* یادگیری این هنر برای همه ردیف های سنی امکان پذیر است به همین دلیل کلاس های آموزشی  Ino Uno  از هر گروه سنی هنرجو میپذیرد.

* کلاسها به صورت خصوصی ( یک نفره ) الی نیمه خصوصی ( حداکثر تا 3 نفر ) برگزار میشود.

* در طول مدت کلاس هنرجو نیاز به هیچ گونه ابزار و لوازم اولیه ندارد. . کلاس متعهد میشود هر آنچه هنرجو نیاز دارد در زمان حضورش در کلاش برای ایشان مهیا کند.

* بدون هیچ محدودیتی هنرجو میتواند از همه امکانات کلاس استفاده کند و لازم به ذکر است کلیه قطعاتی که هنرجو در طول مدت زمان یادگیری در کلاس میسازد متعلق به خود او است و هنرجو میتواند قطعات ساخته شده را با خود همراه ببرد.

* دوره های آموزشی بسیار کوتاه هستند و همه تلاش مدیریت بر آن بوده که هنرجو کمترین وقت را برای فراگیری در این زمینه بگذارد.

* دوره ها از دو قسمت مقدماتی و حرفه ایی تشکیل شده است که فراگیری بخش مقدماتی به صورت اجباری است و فراگیری بخش حرفه ایی بنا به تصمیم هنرجو میتواند انتخاب شود و یا هرگز دوره حرفه ایی گذرانده نشود.

* بخش آموزش مقدماتی به اندازه کافی جامع است که هنرجو را جهت ساخت قطعات متنوع مستقل کند .

* دوره مقدماتی در 5 جلسه انجام میشود که بنا به درخواست هنرجو این پنج جلسه میتواند به صورت متداوم یا در فواصل بیشتر برگزار شود.

* در دوره پنج جلسه هنرجو تکنیک ساخت را فرامیگیرد. این تکنیک محدود به یک یا دو مدل نیست بلکه آموزش جامع است. دو جلسه اول هنرجو روی سیم های بدلی و مهره های معمولی کار ساخت را آموزش میبیند  و از جلسه سوم بر روی سیمهای روکش طلا ( gold field 14/20 ) و سنگهای اصل کار میکند . در طول مدت کلاس میتواند به سلیقه خود از انواع سنگهای موجود در کلاس استفاده کند و به خلق آثاری زیبا اقدام کند.

از جلسه سوم به بعد هنرجو موظف است با نقره 925 و سنگهای اصل  یک سرویس ( سه قطعه) گردنبند + دستیند + گوشواره بسازد که اتمام ساخت سرویس ثابت میکند که هنر جو کاملا موارد آموزش را فرا گرفته است.

* ساعات برگزاری کلاسها در زمان صبح از ساعت 10 صبح الی 1 بعد از ظهر ( در صورت نیاز قابل تغییر است)

* ساعات برگزاری کلاسهای بعد از ظهر از ساعت 3 بعداز ظهر الی 6 عصر ( در صورت نیار قابل تغییر است)

* بخش آموزش حرفه ایی به یادگیری مدل های خاص میپردازد.


* کلاسهای حرفه ایی به صورت تک جلسه ایی انجام میشود که در هر جلسه هنرجو  ساخت یک قطعه کار را آموزش میبیند.این طرح ها نمونه هایی است که در دوره مقدماتی امکان ساخت آن نبوده و هنرجو نیاز به کسب مهارت کافی در ساخت را داشته است.

* در هر تک جلسه بنا به انتخاب هنرجو مدلی خاص  آموزش داده میشود که ممکن است تکنیک ساخت آن همزمان برای انگشتر و یا گردنبند و یا گل سینه و یا دستبند  امکان پذیر باشد. هر آنچه امکان ساخت آن باشد هنرجو در همان یک جلسه اموزش میگیرد و هنرجو موظف است یک قطعه کار با مواد اولیه روکش طلای 14 و سنگهای اصل بسازد که همانند قبل متعلق به خود او است و میتواند کار ساخته شده اش را با خود به همراه ببرد.

* هنرجو میتواند جهت رفع اشکالات خود بدون پرداخت هیچ هزینه ایی از مشاوره استاد بهرمند شود و در ساعات کاری میتواند به رایگان  از فضای کلاس جهت کار استفاده کند.

 

علاقه مندان عریز میتوانند جهت اطلاع بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایند:

09122880141

021-22744169

09128992683

0915-3050979  نمایندگی مشهد

لازم به توضیح هست که مجموعه inouno  (خانم مهدیزاده )   استاندارد تدریس این رشته را به سازمان فنی حرفه ایی کشور ارایه داده اند و هم اکنون در سطح کشور عزیزانی که این رشته را آموزش میبینند میتوانند امتحان فنی حرفه ایی آن را بدهند و مدرک فنی حرفه ایی آن را دریافت کنند.

 

************************

 

در مجموعه ما  مجموعا چهار تکنیک ساخت انواع زیورآلات آموزش داده میشود.

اولین تکنیک که آموزش جواهرات سیمی هست که توضیحات آن مفصلا در بالا آمده است.

تکنیک دوم آموزش نقره سازی با خمیر نقره

خمیر نقره که مواد اولیه آن کاملا وارداتی است محصولی جدید از کشور آمریکا و ژاپن میباشد با فرایندی که بر روی نقره . مس . برنز . و طلا انجام داده اند آن را به صورت مایع با << پایه آب >> برای سازنده در دسترس است.

این تکنیک کاری بسیار نوین در ایران است و بانوان به راحتی میتوانند ساخت را در منزل انجام دهند.

برای شروع سه جلسه مقدماتی برای این نکتیک در نظر گرفته شده است و البته اگر هنرجو علاقمند باشد میتواند تا مرحله مربی گری ادامه دهد که  نیاز دارد چیزی حدود 12 جلسه را پشت سر بگذارد.

در صورت تمام کردن دوره کامل مدرک مربی گری هنر جو از ژاپن صادر میشود و هنر جو دارای یک کد بین المللی میشود که در همه دنیا اعتبار دارد.و میتواند در هر کشوری که اقامت میکند به صورت مربی در آنجا مشغول کار شود.

و اما سه جلسه مقدماتی آن بدین صورت است که کلیه مواد مصرفی از طرف کلاس در اختیار هنرجو قرار میگیرد هنر جو در طی کلاس جلسه اول یک گردنبند و جلسه دوم یک جفت گوشواره و جلسه سوم یک انگشتر میسازد.

کلیه ساخته ها متعلق به هنرجو میباشد.

این خمیر با پایه آب در درصد رطوبتی مختلفی در دسترس است.

خمیر پیست که با بیشترین درصد رطوبتی است به صورت مایع با قلمو کار میشود.

خمیر سرنگ که درصد رطوبتی کمتری دارد و کمی غلیظ تر است در سرنگ قرار دارد و هنر جو با سرنگ آن را استفاده میکند.

خمیرکلی  clay  که کاملا شبیه خمیر بازی کودکان است و هنرجو به وسیله ابزار و همینطور با دستان خود آن را فرم میدهد و طراحی های خود را چهره واقعی میبخشد.

پس از آن به وسیله سشوار خشک میشود و قطعه ایی شکننده و کچی بدست می آید

پس از سمباده زدن و سنگ کار کردن وقتی کار نهایی میشود روی گاز منزل پخته میشود.

ساخته های نقره در کلاس پس از ساخت روی گاز منزل پخته میشود ( قطعات بالای 3 سانتیمتر باید در کوره پخته شوند )

در طول کار ( تا قبل از پخت )  چسب یا به عبارتی لحیم کار ما آب میباشد . کار پس از تمام شدن و پخته شدن دیگر حالت مایع و نرم خود را از دست میدهد و به صورت شمش نقره 999 در میآید.

در واقعا ساخته های خروجی در این تکنیک شمش نقره و شمش مس و شمش طلا خواهد بود.

(نظر شخصی : این تکنیک بسیار هیجان انگیز و متفاوت میباشد  و نزدیک به هنرهای تجسمی و مجسمه سازی میباشد )

 

*********************************

تکنیک سوم همان  نقره سازی به شیوه  سنتی سازی است.

چهار ترم برای این دوره در نظر گرفته شده است.

ترم اول 7 جلسه است و هنر جو  کلا در زمینه اره کاری و جوشکاری و سوهان کاری کار میکند

در این قسمت ساخته های فلت یا تخت آموزش داده میشود گردنبند های تخت و انگشتر های تخت و گوشواره های تخت.

بسته به هنر جو تقریبا از جلسه سوم هر جلسه هنر جو میتواند یک قطعه کار ساخته شده با خود به منزل ببرد.

موادی که در اختیار هنرجو قرار میگرد مس و برنج است اما پیشنهاد ما به هنرجو این است که زحمت خود را روی نقره بکشد تا بتواند به راحتی در بازار آن را به فروش برساند.

این توضیح به دو نکته اشاره میکند. اول اینکه ساخته های هنر جو به اندازه کافی زیبا و تمیز هستند که هنر جو بتواند آنها را ارایه دهد. حتی اگر فقط چند جلسه آموزش دیده است.

نکته دوم این است که در هر ترم هنر جو میتواند به بخشی از فروش تولیدات خود دست پیدا بکند. هر ترم هنر جو مطالبی را فرا میگیرد که اگر در هر زمان تصمیم گرفت ترم بعدی را شرکت نکند باز هم آماده ساخت  برای بازار فروش میباشد.

ترم دوم 7 جلسه و به هنر جو شش تکنیک ساخت انگشتر آموزش داده میشود.

هر بار هنر جو یک قطعه انگشتر با خود به منزل میبرد.

ترم سوم 7 جلسه و هنر جو شش تکنیک  مدل های  گوشواره را آموزش میبیند.

 و مثل ترم قبل قطعات متعلق به هنرجو میباشد.

در ترم چهارم 6 جلسه و هنرجو پنج الگوی ساخت گردنبند را آموزش میبیند.

و همچنان مثل قبل میتواند قطعات ساخت شده را با خود ببرد.

 

 

**************************************************************

تکنیک چهارم :

در موازات آموزش نقره سازی با روش سنتی هنر جویانی که علاقمند به فرا گیری تکنیک ملیله سازی هستند میتوانند این رشته را اموزش ببینند.

استاد اموزش هنر ملیله سازی که در بخش هنرمندان همکار مجموعه ما معرفی کامل شده اند به صورت کاملا حرفه ایی این رشته را به علاقمندان آموزش میدهند.

دو دوره هفت جلسه ایی از ابتدا تا انتها به صورت کامل و حرفه ایی برای این تکنیک در نظر گرفته شده است.

 

یاداوری میکنم که آموزش ها فقط مخصوص بانوان است و از آموزش به آقایان معذور هستیم.

اموزش ها به گونه ایی  است که بانوان بتوانند در منزل با شرایط خودشان هنر ساخت انواع زیورآلات را انجام بدهند مگر اینکه بخواهند پس از اتمام دوره  به صورت حرفه ایی کارگاه و فضایی را برای فعالیت خود در نظر بگیرند.

مجموعه ما تا برپایی کارگاه همراه هنرجو خواهد بود و  هنرمندان از مشاوره رایگان متخصصین ما بهرمند خواهند شد.

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید متخصصین ما آماده پاسخگویی به شما میباشند.

09122880141

021-22744169

09128992683

0915-3050979  نمایندگی مشهد

دیدگاه ها
Send your comment