خانم الهه محمدی (استاد ملیله کاری)

به نام خدا

 

خانم الهه محمدی دانشجوی ارشد رشته صنایع دستی دانشگاه هنر تهران می باشد، که مدرک کارشناسی را در رشته هنرهای اسلامی شاخه جواهرسازی از دانشگاه سوره تهران دریافت نمودند.

ایشان دارای ذوق و سلیقه ای نشات گرفته از ایده های بکر هنری ، در ملیله کاری به سبک زنجان که هنر باستانی ایران بوده  و به مفهوم ریشه های تاب داده و پیچیده از زر و سیم است ، مهارت دارند که دستانشان خالق آثار زیبای ملیله کاری می باشد.

 ساخت زیورآلات دست ساز و قلمزنی بر روی ظروف مس و نقره نیز از توانمندی هایشان می باشد.لازم به ذکر است ایشان افتخار شاگردی اساتید بزرگوار و هنرمندی چون استادان موسوی،سبحانی، فیناستیان، حیدری در رشته های ملیله کاری، جواهرسازی، قلمزنی را داشته اند.

هنرملیله کاری ، محصول کار با طلا، نقره و مسی است که به صورت مفتول های باریک درآمده است و با صرف وقت ، دقت فوق العاده و مهارت و هنرمندی ملیله کار بر شی یا محصول مورد نظر و با بهره گیری از نگاره های سنتی به هم پیوند و ارتباط یافته اند. برای تهیه و ساخت آثار ملیله ، ابتدا باید مفتول های تابیده را به صورت نوار ملیله  درآورده که در مراحل بعد با پیچیدن و فرم دهی این نوارها و مفتول ها و چیدمان آن ها به ساخت آثار می پردازیم .

 

آنچه که خانم محمدی درباره این حرفه میگویند:

هدف هنرمندان ملیله کار و این بنده حقیر از ملیله کاری، دمیدن اکسیر جادویی هنر کهن ایرانی در کالبد مفتول های باریک طلا و نقره و تبدیل آن به شی زیبا و شایسته ارج نهادن ، نه بخاطر ارزش مادی آن بلکه به دلیل ایجاد مرتبه ای فراتر از ارزش ذاتی مفتول های به کارگرفته شده در دستان شیفته هنرمند ملیله کار می باشد که منجر به پابرجا نگه داشتن  و جلوگیری از انحطاط و فراموشی هنر نیاکانمان با معرفی ، آموزش و گسترش آن به هنردوستان در حد توان می گردد .

 

لازم به ذکر است که خانم محمدی  آموزش بخش ملیله کاری در نقره و طلا سازی را در مجموعه ما به عهده گرفته اند.

و دوستانی که مایل هستند این هنر را اموزش ببینند تحت نظارت و آموزش این هنرمند جوان قرار خواهند گرفت.

دیدگاه ها
  • 0
    سلام وقتتون بخير یه سوال گرد لحیم مس رو از کجا میتونم تهیه کنم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم 🙏
  • 0
    مکان اموزش کجاست
  • 4
    سلام سوالی درباره ی طرز استفاده باتنه کار داشتم میشه توضیحی به من بدید
Send your comment